Proponowany czas trwania – 2 dni
Szkolenie uczy uczestników radzenia sobie z problematyką fałszerstw i wyłudzeń w obrocie bankowym (obsługa klienta indywidualnego, firmowego, kredyty, przelewy, weksle, czeki, karty itp – skala zjawiska, różnorodność działań przestępczych), jak również wskazywane są możliwości przeciwdziałania tego typu przestępstwom z pozycji banku. Celem szkolenia jest również zmodyfikowanie sposobu działania pracowników banku i interpretacji niektórych obiegowych pojęć związanych z procesem akceptacji i weryfikacji dokumentów. Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do pracowników „front office” i pracowników pionów kredytowych, czyli tych, którzy mają bezpośredni kontakt z dokumentami.
W trakcie szkolenia uczestnicy nabędą umiejętności z dwóch ściśle związanych ze sobą obszarów: badania podpisów na przedkładanych przez klientów dokumentach, weryfikacja podpisu składanego w obecności pracownika banku oraz zagadnienia związane z zabezpieczaniem dokumentów przed fałszerstwem i rozpoznawanie fałszerstw dokumentów.
Szkolenie prowadzone w formie żywego wykładu i dyskusji z prezentacją multimedialną oraz ćwiczeniami z wykorzystaniem własnych materiałów dydaktycznych.
Szkolenie prowadzone przez dwóch doświadczonych trenerów – biegli sądowi, eksperci z długoletnim stażem w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych, zajmujący się fałszerstwami dokumentów, w tym i dokumentów bankowych. Pozwala to zaprezentować uczestnikom bieżące, najnowsze techniki fałszowania dokumentów, metody oszustw i wyłudzeń oraz najnowsze sposoby zabezpieczania dokumentów przed fałszerstwem.
1. Fałszerstwa dokumentów – skala zjawiska, zagrożenia i sposoby przeciwdziałania.
2. Taktyka i technika działania pracownika banku.
3. Podstawowe aspekty prawne związane z fałszerstwami dokumentów oraz ich bezprawnym użyciem.
4. Techniki wytwarzania dokumentów i ich zabezpieczania przed fałszerstwem.
5. Metody fałszowania dokumentów.
6. Pieczęcie, pieczątki, datowniki, stemple, stampile – ocena odcisków na dokumentach
7. Sposoby skutecznej weryfikacji autentyczności dokumentów.
8. Zagrożenia wynikające z nowoczesnych technik kopiowania dokumentów.
1. Podstawy identyfikacji na podstawie pisma ręcznego i podpisów.
2. Istota śladu kryminalistycznego jakim jest każda realizacja graficzna.
3. Kategorie zjawisk grafokinetycznych podatnych na analizę porównawczą.
4. Cechy charakterystyczne podpisu autentycznego.
5. Cechy charakterystyczne podpisu sfałszowanego różnymi technikami.
5. Ćwiczenia w rozpoznawaniu różnorodnych fałszerstw podpisów.